Vše o masážích

Rekondiční a relaxační masáž

Je soustava masážních hmatů s regeneračním nebo preventivním účinkem. Masáž vyvolává v těle místní nebo vzdálenou reakci. Při místním účinku se mechanicky odstraňují povrchové zrohovatělé vrstvy kůže, čímž se uvolní vývody mazových a potních žláz. Podpoří se prokrvení kůže, urychlí se vyprazdňování povrchových žil a lymfatických cest. Zlepšuje látkovou výměnu, v hlubších tkáňových vrstvách je možné masáží rozrušit i srůsty (v podkožním vazivu, v okolí kloubů a v průběhu šlach). Ve svalech hnětení snižuje nebo naopak zvyšuje svalový tonus, zlepšuje svalovou výkonnost, snižuje bolest a zlepšuje funkci svalů. Masáž má celkový účinek na zlepšení průtoku krve, stav centrálního nervového systému a činnost srdce.

Masáž je zřejmě nejstarším a nejjednodušším způsobem léčby. Je přirozené, že lidé všech věkových kategorií s úspěchem využívají blahodárného účinku pravidelných masáží. Masáž působí na fyzické i mentální úrovni a pomáhá všem systémům těla.

Rekondiční a relaxační masáž v bodech:

- je ideálním doplňkem všech typů cvičení a sportů, pomáhá udržovat dlouhodobou tělesnou kondici

- má mnoho prospěšných účinků na stav svalů, kloubů, šlach a ostatních tkání a orgánových systémů

- prokrvuje a prohřívá a tím napomáhá k relaxaci masírovaných částí těla, zmírňuje jejich bolestivost, urychluje proces regenerace svalů po zátěži,    odstraňuje jejich únavu a zvyšuje svalovou výkonnost

- rozrušuje svalové zatvrdliny i srůsty a pravidelnou aplikací zabraňuje jejich opětovnému vzniku

- pomáhá vyrovnávat následky způsobené jednostrannou činností, přetěžováním a nesprávným držením těla, čímž se výrazně podílí na prevenci bolesti zad a kloubů

- mechanicky odstraňuje zrohovatělé buňky pokožky, tím uvolňuje potní a mazové žlázy a tak podporuje regulační a ochranné pochody zajišťující odolnost povrchu těla proti zevním vlivům

- prokrvením kůže a podkoží zlepšuje zásobování těchto tkání živinami a kyslíkem, čímž zpomaluje vznik příznaků stárnutí

- podporuje krevní oběh, zabraňuje vzniku otoků a usnadňuje srdeční činnost

- její pravidelná aplikace celkově utužuje organismus a stimuluje jeho imunitní systém

 

Sportovní masáž

 Je určená osobám, které svůj organismus zatěžují sportovní činností. Jak amatérskou, tak profesionální sportovní činností. Sportovní masáž se provádí z důvodu komplexní regenerace, která uleví svalům a připraví je na další sportovní výkon. Působí preventivě, snaží se předcházet poraněním v důsledku velké námahy. Obvykle se provádí před nebo v průběhu sportovního výkonu.

Sportovní masáž dopomáhá klientovi ke snížení únavy. Léčebná sportovní masáž může dokonce zlepšit a uspíšit doléčení některých sportovních zranění.

Kvalitně provedená sportovní masáž musí respektovat pravidla. Musí zachovávat postupy v předepsaném pořadí a musí být aplikovaná pouze tehdy, kdy klientovi nemůže uškodit. To se týká zejména léčebné sportovní masáže, kdy její aplikování v nevhodnou dobu po zranění může dokonce klientův stav zhoršit. Proto je v tomto případě dobré, poradit se o vhodnosti masáže s lékařem.

Sportovní maséž v bodech:

- dopomáhá k regeneraci svalů a tkání

- prokrvuje kůži

- podporuje činnost lymfatického a cévního systému

- stimuluje odplavování toxinů z těla

- dokáže zmírnit bolesti svalů, šlach

- uvolňuje napětí ve svalech

- připraví pohybový aparát na sportovní zátěž

 

Masáž horkými lávovými kameny - magic hot stones

Masáž lávovými kameny  
Málokterá masáž dokáže navodit takové pocity jako právě masáž horkými kameny. Představte si příjemné teplo pravých lávových kamenů, spojené s vůní speciálního oleje a dotykem maséra. Kameny, které svojí vibrací a teplem ovlivňují energetické dráhy v těle, působí blahodárně na mysl a perfektně uvolňují zatuhlé svaly.

Pomocí této masáže lze navodit pocit absolutního klidu a uvolnění

O blahodárném účinku kamenů při masážích věděli lidé již před 5.000 lety. Masáže, prováděné pomocí teplých kamenů nebo přikládáním vzácných kamenů na tělo, byly oblíbené již u starých Inků, Mayů, v Mezopotámii, v Indii, v Číně a u Indiánů. Terapeutické účinky těchto masáží spočívají v uvolnění blokace důležitých bodů na meridiánech a v rozproudění energie v našem těle. Obnovený tok energie nás nejprve uklidní, takže klient pociťuje úžasnou relaxaci a nesmírně slastné pocity bezpečí, kdy starosti a stresy samovolně odplývají. Na konci masáže přichází hluboký klid a vyrovnání a tento pocit i účinek vydrží po několik dnů.

Masáž lávovými kameny doporučuji všem klientům, kteří chtějí zakusit neopakovatelný zážitek masáže, klientům, kteří mají problémy se spánkem, s koncentrací, s neschopností se uvolnit, ženám s klimakterickými obtížemi, podnikatelům, kteří jsou pod neustálým tlakem a lidem, kteří jsou nuceni v krátkém okamžiku podat špičkový výkon

Účinky masáže:

  • stimuluje krevní oběh a lymfatický systém
  • hluboce relaxuje a harmonizuje
  • postupně prohřívá celé tělo
  • pomáhá detoxikaci organismu
  • vyrovnává energii v těle

 

Dornova Metoda

Je terapie, kdy se postupně napravují příčiny potíží spojené zejména s páteří. Jako první se u pacienta při terapii kontroluje délka končetin a s tím postupné navrácení a uložení do správné polohy klouby kyčelní, kolenní a hlezenní. Nestejná délka končetin bývá často způsobena špatnými pohybovými návyky. Po nápravě délky končetin se kontroluje a následně napravuje vychýlení pánve, křížové kosti a kostrče. Pak se přechází na kontrolu stavu obratlů páteře v bederní, hrudní a krční oblasti. Všechny obratle jsou kontrolovány a v případě potřeby napraveny do správné polohy. Je to velmi šetrná manuální terapie, jejíž pomocí jsou obratle a klouby přesně uváděny do původní polohy. Účinně a citlivě vás zbaví fyzických a psychických bloků a především samotné příčiny onemocnění. Po navracení kloubů a obratlů do původní polohy pocítíte okamžitou úlevu a prožijete jak chutná volný tok energie hlavními energetickými drahami. Tato bezpečná metoda se provádí volným a přirozeným pohybem klienta a jemným tlakem palců, nebo ruky maséra. Nemusíte se vůbec obávat prudkých a nebezpečných pohybů, kterými by došlo k poškození vašeho těla.

 

Breussova masáž

Jde o jemnou, energeticko-manuální masáž zad v oblasti páteře, která uvolní tělesné, psychické i duševní blokády. Breussova masáž regeneruje meziobratlové ploténky a tím se vyřeší široké spektrum zdravotních potíží. Je vhodná k vyrovnání celkové statiky organismu, uvolňuje meziobratlové ploténky.

Základem Breussovy masáže je pomocí jemného tahu vytvořit prostor mezi obratlí, který je vyplněn meziobratlovou ploténkou, a poté vmasírovat třezalkový olej, jenž působí na ploténku asi jako voda na houbu. Ploténka olej nasaje, zvětší se a začne opět plnit svou funkci - odpružení a rotace páteře, ochrana nervů před stlačením.

Na závěr masáže se provede ještě třezalkový zábal, který celý efekt masáže i výsledný prožitek a uvolnění umocní. Po navrácení kloubů a obratlů do původní polohy odstraníme nepříjemnosti způsobené jejich posunutím. Tah svalů a disharmonie skeletu, které dlouhodobým působením posunutí způsobily, může přetrvávat v dále v lehčí formě.

Po provedení terapie se může stát, že klient zhruba dva dny pociťuje otlaky v místech, kde se terapie prováděla. Dokonce se mohou vyskytnou i podlitiny nebo otoky, které však velmi rychle mizí. Děje se tak proto, že se z kloubních pouzder může vytlačit nadbytečná tekutina, která je pak vstřebána do lymfatického systému.

 

Bali Indonéská masáž

Tato masáž pochází z Indonesie. Země, která má více než 17.000 ostrovů, z toho asi 6.000 z nich je obydlených. Nám nejznámější je např. Bali, Sumatra, Borneo, Jáva, Papua nová Guinea. Masáže maji hlubokou tradici a předávají se z generace na generaci. Z královského paláce se rozšířily dál a dnes patří ke každodenní péči o tělo. Jsou praktikovány již po staletí a jednotlivé techniky se liší od ostrova k ostrovu. Dalo by se říci, že se liší od vesnice k vesnici. Proto definovat indonéskou masáž je těžké, ba nemožné. Začíná být více hitem světových spa center a já osobně jí považuji za top masážní proceduru! Technika Bali masáže je velmi příjemná, používá kontaktní, dlouhé a plynulé masážní hmaty s použitím akupresurních bodů. Je kombinací vícero orientálních masážních technik, čerpá z poznatků shiatsu masáže svou akupresurní technikou na začátku procedury, obsahuje i prvky z lomi lomi, havajské masáže ale i některé hmaty z thajské olejové masáže. Bali Indonéská masáž vám dodá tu pravou maximální relaxaci, zároveň hloubkově promasíruje a prohřeje ztuhlé svalstvo a dodá ztracenou energii a vitalitu.

Masáž je velmi relaxační,ale díky geografické poloze Bali má tato masáž některé účinné prvky thajské a čínské masáže. Začátek probíhá uvolněním a zklidněním organismu a dýchání proto je masáž nejprve prováděna přes sarong až je klient úplně uvolněný, tak se sarong odstraní. Masírovaní začíná od levé nohy přes záda k pravé noze. Závěr masáže je hodně věnovaný šíji.

Při této masáži se používají ty nejkvalitnější oleje dovezené právě z těchto ostrovů,které oplývají spoustou krásných vůní v kombinaci s kokosovým olejem.

Masáž může mít formu:

INTENZIVNÍ – posiluje fyzickou kondici člověka. Přímo působí na svalový aparát, mízní a krevní oběh.

RELAXAČNÍ – uvolňuje a harmonizuje celý organizmus. Jedno však mají společné, pro dosažení optimálního účinku se vždy provádí masáž CELKOVÁ. Na masáž se používají velmi oblíbené oleje plné vůní.

 

Thajská tradiční masáž

Thajská tradiční masáž, která je v Thajsku nazývána NUAD BORAN  (thajsky  – นวดแผนโบราณ) má velmi dávnou a hlubokou tradici. Pro velké množství protahovacích tahů se často používají názvy jako „aplikovaná hatha jóga“ či „jóga pro líné“. Termín, popisující umění thajské masáže obraznou formou, je „jógová masáž“.

Své kořeny má v severní Indii asi před 2 500 let př.n.l. Za jejího zakladatele je považován severoindický lékař a učenec Jivaka Kumar Banccha, který byl Buddhovým přítelem. Zároveň byl lékařem tehdejšího krále i celé mnišské obce. Byli mu také připisovány znalosti o léčivé síle bylin a minerálů. Mnoho lidí v Thajsku ho proto uctívá jako otce a zakladatele medicíny a na jeho památku se dodnes konají malé pobožnosti.  

Teoretickým základem thajské masáže je nauka o neviditelných energetických liniích, které prochází lidským tělem. V thajské tradici se nazývají seny a je jich velké množství. Seny jsou totožné s meridiány v čínské medicíně nebo s nadis v indické tradici. Pro thajskou tradiční masáž používáme 10 nejdůležitějších senů.

Při thajské tradiční masáži se ošetřuje energetické tělo prostřednictvím energetických linií - senů a prostřednictvím akupresurních bodů, které na nich leží. Dají se takto rozvolnit  energetické blokády, rozproudit stagnující energii, znovu nastolit rovnováhu, léčit některá onemocnění nebo mírnit bolest.

Pomalé, rytmické a houpavé pohyby při thajské tradiční masáži navodí u klienta stav hluboké relaxace. Poté nastupují drobná a důsledná protažení, která se stupňují až do jógových pozic. Thajské masáže se dělí na dva styly: severní a jižní. Jižní styl je vyučován především v klášteře Wat Pho v Bangkoku. Je razantnější a využívá více protahovacích technik. Centrem severního stylu je Chiang Mai. Severní styl je pomalejší, mírnější a soustředí se cíleněji na práci s energetickými liniemi.  

Indikace thajské masáže

• thajská masáž zbavuje bolesti a ztuhlosti svalů a kloubů
• thajská masáž zlepšuje pohyblivost kloubů a pružnost šlach
• thajská masáž uvolňuje proudění energie v těle
• při thajské masáži odpočívá tělo i mysl
• thajská masáž stimuluje krevní oběh a lymfatický systém
• uvolněním energetických bloků přispívá thajská masáž ke zvýšení imunity
• thajská masáž je vhodnou formou aktivního odpočinku

•pracovní nebo osobní zátěž, stres, nemožnost účinně relaxovat

•atletické sporty, tanec, fyzická námaha

•regenerace, rehabilitace

•psychosomatická onemocnění

Léčebné použití thajské masáže se neomezuje jen na pohybový systém. Výborné efekty jsou u bolestí zad a hlavy, vyčerpání, stresových poruch a psychosomatických obtíží. Dobré efekty má i na panické poruchy a únavový syndrom. 

Kontraindikace thajské masáže

• thajská masáž není vhodná při akutním onemocnění či poúrazových stavech
• thajská masáž není vhodná při menstruaci, v těhotenství a v šestinedělí
• thajská masáž není vhodná při vysokém krevním tlaku, srdečních onemocněních

•thajská masáž není vhodná pacienty s osteoporózou a křečovými žilami.

 

 

Aromaterapie

Aromaterapie je druh alternativní medicíny, který užívá rostlinné těkavé látky známé jako éterické oleje a další vonné složky za účelem změny mysli, nálady, procesu poznávání nebo zdraví.
Aromaterapie doslova znamená „léčbu pomocí vůní“. Je složen ze dvou slov: „aroma“ – vůně a „terapie“ – léčba.

V aromaterapii se používají rostlinné oleje (slunečnicový, olivový, sezamový, mandlový aj.), do kterých se přidávají aromatické olejové esence. Oleje se míchají těsně před masáží a to podle potřeby účinku buď stimulující (jang), nebo uklidňující (jin). Tato forma ošetřování se řadí pod alternativní medicínu. Mezi nejrozšířenější éterické oleje patří: citronová trávalevandulecedrové dřevozázvorsantalové dřevoborovicejasmínrůže, či granátové jablko

 

 

Kontakt

Masáže- Milan Šeliga Kpt. Nálepky 903
Orlová-Poruba
73514
+420 604 680 045 milan.seliga@post.cz